
| Parameter | Value |
|---|---|
| Height - Seated (Max) | 0.56 mm |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 500 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 550 µm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Exempt |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 6 GHz |
| Q Factor | 8 |
| Current Rating | 300 mA |
| DC Resistance (DCR) | 130 mΩ |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Military Standard | Not |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 2.4 nH |
| Core Material | Ceramic, Ferrite |
| Max DC Current | 300 mA |
| DC Current | 650 mA |
| Max Length | 1.05 mm |
| Max Width | 550 µm |
| Min Length | 950 µm |
| Min Width | 450 µm |
Stock: 3858
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06258
Ext.Price$0.06258
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06258 | $0.06258 |
| 10 | $0.00624 | $0.06240 |
| 50 | $0.00594 | $0.29700 |
| 100 | $0.00565 | $0.56500 |
| 500 | $0.00552 | $2.76000 |
| 1000 | $0.00540 | $5.40000 |
| 3000 | $0.00528 | $15.84000 |
| 5000 | $0.00516 | $25.80000 |
| 10000 | $0.00504 | $50.40000 |
